З досвіду роботи

Біологія 7 клас
Урок  ОПОРА І РУХ. ВИДИ СКЕЛЕТА.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ СКЕЛЕТІВ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН» (початок)
Мета уроку: сформувати загальні уявлення про види руху, симетрію тіла, особливості будови та функцій опорно-рухових систем тварин, їхнє значення. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчі здібності. Виховувати культуру спілкування.
Основні поняття: скелет, відділи скелета, зовнішній і внутрішній скелет, радіальна та двобічна симетрія,хребет, череп, кіль, цівка, активний та пасивний політ.
Обладнання і матеріали: підручник (Л. І. Остапченко, Київ: «Генеза», 2015 р.), зошит для практичних робіт (Вихренко А.С., УВЦ«Школяр», 2015р.), проектор, екран, електронна презентація, муляжі скелетів риби, жаби, ящірки, птаха, ссавця, зразки стегнової кістки курки, фрагменти кістки ссавця з надпилюванням (по 4 шт.), лупи, маршрутні листи для оцінювання учнів, уривок із в/ф «Зооолімпіада».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ.
Епіграф  до уроку:
     Природа так про все подбала, що усюди ти знаходиш чого навчатись.                                            Леонардо да Вінчі.
Девіз уроку:
Зібратися разом – це початок.
Триматися разом – це прогрес.
Працювати разом – це успіх.
Генрі Форд.
I.           ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
1. Організація класу: привітання, налаштування на співпрацю (девіз уроку)
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Уявіть змагання зі  швидкості серед наземних тварин. Яка система органів забезпечує рух? (записуємо число і тему уроку).                                                        Слайди 1,2,3

IIІ. Актуалізаціяопорнихзнань.
Що нам ще відомо про цю систему органів?
(Складання асоціативного куща «Опорно-рухова система»).
 


Опрно-рухова система
                                                                            

Доповнюйте схему під час уроку.
IV. Засвоєння нових знань.
1. А якщо прирівняти всіх тварин до розмірів середнього зросту людини. Який клас тварин буде в лідерах? (уривок із в/ф «Зооолімпіада» без звуку з коментарями вчителя) - клас Комахи!
Як і за рахунок чого рухаються безхребетні представляють учні, що готували вправу «Шпаргалка» (опорні схеми, малюнки – (до 3 хв. на групу): 1)Кишковопорожнинні; 2) Черви (на прикладі кільчастих); 3)Членистоногі» 4)Молюски.                                                     Слайди 4,5.
2. У презентаціях творчих груп вже прозвучали особливості руху деяких тварин. Увага на екран, який тип руху , на вашу думку, характерний для тварин?         Слайди 6 – 12.
Обговоріть в групі та дайте відповідь на питання:
Чи може тварина використовувати різні способи переміщення? Доведіть це на прикладах.           Слайд 13.
3. Чи залежить рух тварин від способу життя тварин? Давайте з’ясуємо, які  типи симетрії існують та від чого вони залежать. (Підручник,стор.138-139,§33). Слайди 14-16.
В робочий зошит: Симетрія тіла – це закономірне розміщення одноманітних частин тіла.                  Слайд 15.
Слайд 16.
V. Формування практичних умінь і навичок.

1.   Який тип скелету притаманний всі хребетним? З чого він складається?          Слайд 17, 18 –
     Записати в робочий зошит види скелетів:

·        Яка хордова тварина має зовнішній скелет?
(черепаха)
2. Завдання групам(3 хв.) Обговоріть і дайте відповіді на питання: які переваги і недоліки зовнішнього і внутрішнього скелету. Запишіть в робочі зошити.
                                                        Слайд 19, 20.
3.  Про склад кісток та їх властивості свідчить дослід, що провела Настя Соловйова (повідомлення до 3 хв.).          Слайд 22.
Ми можемо також розглянути зразки кісток птаха та ссавця, їх вміст на місці надпилювання. Чим вони відрізняються?
                                                                   Слайд 23.
    ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ СКЕЛЕТІВ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН» (початок) – стор. 64 зошита Андерсон.
1.  Вииконуємо завдання в зошиті для практичних робіт (стор.64, завд 1) , заповнюємо таблицю.
 Допоможуть у виконанні цих завдань експерти кожної групи. Під час виступів ви також розглядаєте роздані кожній групі муляжі скелетів риб, жаби, ящірки,ссавців та позначаєте в зошиті відділи їх скелета.
Слайди 25-30  (повідомлення до 3 хв.):
·        Риби
·        Земноводні
·        Плазуни
·        Птахи
·        Самостйно розглянути ссавців.
Обговоріть в групах та запишіть ознаки їх подібності та відмінності (завд. 2, стор.65 зошита)– 5 хв.

·     Встановлюємо відповідність Класами/Надкласами тварин та характеристикою рельєфа.         Слайд 33.
Перевірка заповнення таблиці в групах:Слайди 31,32.

VІ.Узагальнення і систематизація знань.
Слайд 34.
Розгадування анаграм та пояснити суть термінів(3 хв.):Кавці (цівка), катпало (лопатка),ногтесва сітка (Стегнова кістка).

VIІ. Підсумки.
Слайд 35.
Ø Вправа «Похвала»: учні оцінюють роботу один одного.
Ø Пригадайте слова да Вінчі з епіграфу уроку. Про що ви дізнались на уроці? Що запам’яталось? Чого навчались? Що було цікавим на уроці?
(Учні називають те, що найбільше запам’яталось з вивченого на уроці).

VIІІ. Домашнє завдання.
Слайд 36.

Завдання для всіх учнів: Опрацювати §§ 33, 34; питання на стор. 142,147 (рубрика підручника «Перевірте здобуті знання»); Індивідуальнезавдання: виконати творче завдання ( за бажанням): міні- проект на тему «Майстерність маскуватись у тварин».
Урок 36. ОПОРА І РУХ. ВИДИ СКЕЛЕТА. СПОСОБИ ПЕРЕСУВАННЯ ТВАРИН. ДВА ТИПИ СИМЕТРІЇ ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ СПОСОБУ ЖИТТЯ
Хтось стрибає, хтось пливе,
Хтось літає, хтось повзе...
Мета уроку: сформувати загальні уявлення про опорно-рухові системи безхребетних тварин і види скелетів тварин. Розглянути способи пересування тварин та типи симетрії їхнього тіла. Розвивати пізнавальний інтерес та увагу. Виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Основні поняття: зовнішній і внутрішній скелет, радіальна та двобічна симетрія.
Обладнання і матеріали: таблиці «Опорно-рухові системи тварин», фрагменти фільму «Зооолімпіада».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етап уроку
Час
(хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І. Організаційний етап
1
Організація класу. Розминка «Епіграф»
Налаштування учнів на сприйняття матеріалу
II. Актуалізація опорних знань
15
Самостійна робота з тем: «Дихання», «Кровообіг», «Виділення»
Визначення рівня навчальних досягнень учнів
III. Мотивація навчальної діяльності
3
Міні-вікторина. Елементи розвивального навчання
Зацікавлення темою уроку, підготовка до вивчення матеріалу
IV. Засвоєння нових знань
15
Пояснення вчителя з використанням таблиць та підручника
Сприйняття та засвоєння матеріалу
V. Узагальнення і систематизація знань
5
Складання опорних схем
Закріплення та узагальнення знань
VI. Підсумки
5
Вправа «Шерлок Холмс»
Підбиття підсумків, виділення головного у вивченому
VII. Домашнє завдання
1
Репродуктивне завдання з підручником
Засвоєння матеріалу
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф»: назвіть тварин, які пересуваються способами, згаданими в епіграфі.
II. Актуалізація опорних знань.
Самостійна робота з тем: «Дихання», «Кровообіг», «Виділення». Зразок картки:
1. Дайте визначення понять (кожна відповідь - 1 бал):
Газообмін - _________________
Незамкнена кровоносна система - _________________ 
Нирки це - _________________
2. Назвіть систему органів комахи, зображеної на малюнку, та її складові (3 бали).
http://subject.com.ua/lesson/biology/7klas_1/7klas_1.files/image013.jpg
3. Порівняйте кровоносні системи риб і птаха. Знайдіть спільне та відмінне (3 бали).
http://subject.com.ua/lesson/biology/7klas_1/7klas_1.files/image014.jpg
4. Назвіть систему органів павука, зображену на малюнку, позначену буквою М, та вкажіть її функцію (3 бали).
http://subject.com.ua/lesson/biology/7klas_1/7klas_1.files/image015.jpg
III. Мотивація навчальної діяльності.
Міні-вікторина. Уявіть змагання зі стрибків у висоту серед ссавців. Людина посяде в ньому почесне п’яте місце. На четвертому буде антилопа, на третьому - кенгуру, на другому - пума. Хто посяде перше місце з результатом 6 метрів? (дельфін)
IV. Засвоєння нових знань.
Пояснення вчителя з використанням таблиць та підручника: А) Типи скелета - зовнішній і внутрішній (с. 138); Б) Симетрія тіла - радіальна і двобічна (с. 138-139); В) Опорно-рухові системи безхребетних, спосіб їхнього пересування (кишковопорожнинні, кільчасті черви, членистоногі, молюски) (с. 140-141).
V. Узагальнення і систематизація знань.
Складання опорних схем: «Рухи тварин», «Симетрія тіла тварин», «Опорно-рухові системи безхребетних».
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Шерлок Холмс»: учні в парах з використанням підручника складають запитання для учнів класу.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 33. 

Урок 37. ОПОРНО-РУХОВА СИСТЕМА ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН. ЗНАЧЕННЯ ОПОРНО-РУХОВОЇ СИСТЕМИ
Хребет - «вісь» і опора тіла тварини.
Мета уроку: розглянути особливості будови та функцій опорно-рухових систем хребетних тварин, їхнє значення в житті тварин, способи пересування. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчі здібності. Виховувати культуру спілкування.
Основні поняття: хребет, череп, кіль, цівка, активний та пасивний політ.
Обладнання і матеріали: таблиці «Опорно-рухові системи тварин», фрагменти фільму «Зооолімпіада».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етап уроку
Час
(хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І. Організаційний етап
1
Організація класу. Розминка «Епіграф»
Підготовка учнів до сприйняття матеріалу
II. Актуалізація опорних знань
5
Взаємоопитування «Бумеранг».
Визначення засвоєння матеріалу, взаємо- навчання.

3
Вправа «Знайди зайве»
Повторення вивченого, виправлення хибних уявлень
III. Мотивація навчальної діяльності
2
Довідковий матеріал для мотивації подальшої діяльності
Налаштування на матеріал теми
IV. Засвоєння нових знань
14
Пояснення вчителя з використанням таблиць і підручника
Сприйняття та засвоєння матеріалу теми
V. Узагальнення і систематизація знань
8
8
Робота з термінами.
Заповнення таблиці «Логікон» «Опорно-рухові системи тварин»
Осмислення термінів і понять.
Узагальнення і систематизація знань про опору і рух тварин
VI. Підсумки
3
Вправа «Ще не все...», елементи особистісно зорієнтованого навчання
Підбиття підсумків, визначення питань для подальшої роботи
VII. Домашнє завдання
1
Репродуктивне та практичне творче завдання на аналіз та порівняння (елементи розвивального навчання)
Засвоєння та повторення матеріалу, підготовка до практичної роботи
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф». Що таке хребет? Прочитайте і висловіть свої думки.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Взаємоопитування «Бумеранг» за матеріалами домашнього завдання (особливості опорно-рухової системи безхребетних тварин).
2. Вправа «Знайди зайве».
Череп, хребет, черепашка, ключиця.
Хребець, плавець, цівка, кіль.
Мушля, панцир, шкірно-м’язовий мішок, кістка.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Довідковий матеріал.
Швидкість хребетної тварини під час бігу здебільшого залежить від довжини кінцівок. При цьому часто під час бігу тварина спирається не на всю стопу, а на пальці (більшість хижих ссавців). Копитні тварини взагалі опираються на кінці пальців, які вкриті копитами.
Скелет птахів надзвичайно легкий: наприклад, скелет фрегата з розмахом крил 2 метри важить усього 110 грамів, це навіть менше, ніж важить пір'я цього птаха.
IV. Засвоєння нових знань.
Пояснення вчителя з використанням таблиць та підручника: А) Особливості опорно-рухової системи хребетних тварин (с. 142-146) - риби (с. 142), амфібії (с. 143), рептилії (с. 144), птаха (с. 145), ссавця (с. 146); Б) Способи пересування хребетних тварин (с. 147).
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота з термінами: зовнішній і внутрішній скелет, радіальна та двобічна симетрія тіла, хребет, череп, кіль, цівка, активний і пасивний політ.
2. Заповнення таблиці «Логікон».
Логікон «Опорно-рухові системи тварин»
1
Черевоногі молюски
3
Амфібії
Рептилії
6
Зовнішній скелет - міцна хітинова кутикула
2
Внутрішній скелет (кістковий)
Внутрішній скелет (хрящовий і кістковий)
5
Внутрішній (кістковий) легкий
Панцир закінчується хвостовим плавцем
Черепашка (мушля) спірально закручена, асиметрична
Череп, хребет, скелет плавців. До тулубових хребців кріпляться ребра
4
Череп, хребет, грудна клітка, дві пари кінцівок
Череп, хребет, дві пари кінцівок - перша пара крила, стопа видозмінена на цівку, грудина має виріст - кіль
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Ще не все...»: учні ставлять запитання, які планують опрацювати під час підготовки до практичної роботи на тему «Порівняння будови скелетів хребетних тварин».
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати §§ 33, 34, виконати творче практичне завдання-спостереження (за бажання):
1. Смажену чи варену рибу відділіть від кісток. Розгляньте всі вибрані кістки скелета риби, порівняйте з малюнком підручника.
2. Попросіть у дорослих стегнову кістку курки (качки, гуски). З їхньою допомогою надпиліть кістку. Спробуйте в місці надпилу зламати її чи зігнути. Розгляньте внутрішню будову кістки птаха. Чим вона заповнена?
3. За наявності свинячої чи телячої кістки спробуйте повторити аналогічне спостереження (як із кісткою птаха). Чим заповнена кістка ссавця? Яка з кісток міцніша: куряча чи свиняча?
Урок 38. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ СКЕЛЕТІВ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН»
Краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Прислів'я
Мета уроку: навчити учнів порівнювати скелети хребетних тварин, знаходити риси подібності і відмінності. Поглибити знання про особливості опорно-рухових систем хребетних тварин. Розвивати вміння аналізувати. Виховувати культуру поведінки.
Основні поняття: скелет, відділи скелета, кісткова тканина, хребет, череп.
Обладнання і матеріали: лінійки, малюнки скелетів хребетних тварин, скелети риби, жаби, ящірки, птаха, ссавця.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф». Як згадане прислів’я стосується практичної роботи?
II. Актуалізація опорних знань.
Термінологічне лото (на картках написано терміни і поняття з теми «Опора і рух». Учні витягують картку та пояснюють термін).
Панцир, шкірно-м’язовий мішок, кістка, хребет, череп, радіальна симетрія тіла, двобічна симетрія тіла, кіль, цівка, реактивний рух, активний політ, пасивний політ.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Практичне творче домашнє завдання-спостереження (скелет риби, кістка птаха, кістка свині) — демонстрація і звіт про проведене спостереження.
IV. Формування практичних умінь і навичок.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 5
Хід роботи
1. Розгляньте скелет кісткової риби. Зверніть увагу на скелет голови (череп), скелет тулуба (хребет), плавців і поясів парних плавців (грудних і черевних). Позначте їх на малюнку. Якої форми череп у риби? З яких відділів він складається? Як побудовано хребет, яка його довжина? З яких відділів він складається? Яка роль парних плавців у рухах риб?
2. Розгляньте скелет жаби. Знайдіть скелет голови (череп), скелет тулуба (хребет), парних кінцівок та їхніх поясів. Позначте їх на малюнку. Як кінцівки сполучаються з тулубом? Яка довжина хребта? З яких відділів він складається? Які головні ускладнення будови скелета жаби порівняно зі скелетом риби. Із чим це пов’язано?
3. Розгляньте скелет ящірки. Знайдіть його відділи: скелет голови (череп), скелет тулуба (хребет і грудна клітка), парних кінцівок та їхніх поясів. Позначте їх на малюнку. Яка форма і довжина хребта ящірки? З яких відділів він складається? Із чим пов’язана така будова хребта? Як розміщені кінцівки рептилій? Які головні ускладнення будови скелета ящірки порівняно зі скелетом жаби, із чим це пов’язано?
4. Розгляньте будову скелета птаха. Знайдіть його відділи: скелет голови (череп), скелет тулуба (хребет і грудна клітка), парних передніх кінцівок (крила), задніх кінцівок та їхніх поясів. Позначте їх на малюнку. Яких видозмін зазнав скелет передніх кінцівок птаха порівняно з ящіркою? Із чим це пов’язано? Які особливості будови скелета тулуба птаха порівняно з ящіркою? Із чим це пов’язано? Порівняйте будову скелета задніх кінцівок птаха та їхніх поясів порівняно з ящіркою. Поясніть причину цих відмінностей.
5. Розгляньте будову скелета ссавця. Знайдіть відділи скелета: скелет голови (череп), скелет тулуба (хребет і грудна клітка), парних кінцівок та їхніх поясів. Позначте їх на малюнку. До скелета якої дослідженої вами тварини найбільш подібний скелет ссавця? Із чим це пов’язано? У якої дослідженої вами тварини мозковий відділ черепа має найбільший об’єм? Із чим це пов’язано?
V.Узагальнення і систематизація знань.
6. Отримані під час роботи знання та практичні навички оформіть у вигляді таблиці.
Група хребетних тварин
Особливості будови скелета


7. Зробіть висновки, як будова скелета хребетної тварини залежить від способу життя тварини. У ряду кісткова риба — жаба — ящірка — птах — ссавець визначте ускладнення в будові їхніх скелетів.
VI. Підсумки.
1. Складання Т-схеми (в одну колонку учні записують те, що знали до уроку, в іншу - що дізнались під час виконання практичної роботи).
2. Вправа «Похвала»: учні оцінюють роботу один одного.
VII. Домашнє завдання.       Повторити §§ 33, 34.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Цікава інформація та екскурсія у НЕНЦ

РМО вчителів біології